Klíčové faktory při výběru zahradního bazénu

I když patří Česká republika mezi evropské bazénové velmoci, tak pro spoustu lidí může být pořízení zahradního bazénu složitým úkolem. Je důležité zvážit několik faktorů předtím, než se rozhodnete pro pořízení bazénu a vyhnout se tak nechtěným problémům a finančním nákladům v budoucnosti. Proto jsme pro vás připravili přehled toho nejdůležitějšího, co je potřeba před pořízením vlastního zahradního bazénu vzít v potaz.

 

Cena a životnost

Nejlevnější variantou na trhu jsou nadzemní bazény dostupné ve všech hobby marketech. Ať už jsou to bazény nafukovací nebo s konstrukcí, tak každý, kdo takový bazén doma měl, vám potvrdí, že nevydrží déle než 5 let. Pořídit je můžete již za pár stovek, ale počítejte, že se cena odrazí na kvalitě a vzhledu.

Zapuštěný bazén je dražší, ale kvalitnější. Jeho cena závisí na velikosti a použitém materiálu. Dále je třeba započítat výdaje na stavební úpravy pozemku a nemalou částku za zastřešení. Celkově se cena klasického kopaného laminátového bazénu může snadno vyšplhat i přes 1 000 000 Kč, bude vám za to ale dobře sloužit klidně i 20 let.

Cenově přijatelné a kvalitní řešení představují italské nadzemní bazény Technypools, které pořídíte již od 29 990 Kč včetně. Kvalitní materiály zaručují dlouhou životnost, kterou dokládá bazén v západočeském kempu Karolina, který je zde v provozu již více než 20 let. Můžete je zcela či částečně zapustit a navíc si díky patentované konstrukci můžete bazény obložit a přizpůsobit design architektonickému stylu vašeho domu a zahrady.

 

Velikost

Při výběru bazénu je dalším důležitým kritériem jeho velikost. Pokud v něm chcete plavat, je nezbytné, aby měl bazén hloubku alespoň 1,2 metru a délku kolem 6 metrů. Pokud plánujete, že budete plavat v bazénu ve dvou, je vhodné zvolit šířku bazénu minimálně 3,5 metru.

 

Tvar

Důležitým faktorem je také funkčnost bazénu, kterou ovlivňuje jeho tvar. Kulatý bazén nenabízí příliš prostoru pro plavání, ale může se hodit pro rodiny s malými dětmi. Bazény s atypickými tvary mohou mít problémy s cirkulací vody, neoptimalizují využití prostoru a mohou být obtížněji zastřešitelné.

Pro plavání je nejlepší hranatý nebo oválný bazén. Rohy u hranatého bazénu mohou způsobovat obtíže automatickým vysavačům, a proto je někdy nutné tyto bazény ručně dočišťovat. Nejvhodnější volbou je tedy obdélníkový bazén se zaoblenými rohy, který plně využívá prostor, snadno se čistí, umožňuje pohodlné plavání, nenastávají problémy s cirkulací vody a pokud budete chtít je také snadno zastřešitelný.

 

Pokud plánujete pořízení bazénu, začněte tím, že si určíte rozpočet. I při omezeném rozpočtu lze nalézt řešení, které bude vám a vaší rodině vyhovovat.

Dále si dobře vyměřte prostor, který máte pro bazén k dispozici nebo který jste ochotni pro bazén vyčlenit. Pokud zvažujete zapuštěný nebo částečně zapuštěný bazén, tak si ověřte, že instalaci nebrání charakter pozemku – svah, skalnaté podloží, neprostupnost pro těžkou techniku, vodní prameny, podzemní retenční nádrže, rozvody inženýrských sítí, optické kabely atd.

A na závěr se ujistěte, že bazén, který vybíráte, skutečně splňuje vaše potřeby. Chcete jen místo k relaxaci a případnému osvěžení, nebo byste si také rádi zaplavali? Promyslete si dopředu, k čemu byste chtěli bazén využívat.

 

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás na e-mailu info@swimi.cz, rádi Vám pomůžeme.